Zabytkowe Ogrody Biskupie o kilkusetletniej historii stanowią część Pomnika Historii Prezydenta RP, jakim od 2014 r. jest cały pelpliński zespół pocystersko-katedralny. Nadrzędnym celem projektu jest rewaloryzacja mocno zaniedbanego parku i przywrócenie mu wyglądu nieco bliższego oryginalnemu.
Choć na terenie Ogrodów wciąż można podziwiać geometryczny układ alejek oraz liczne szpalery grabowe i lipowo-kasztanowcowe, niestety brak profesjonalnego ogrodnika spowodował, że część nasadzeń zupełnie nie pasuje do historycznego kształtu parku i jest sprzeczna ze sztuką budowania ogrodów. Również stan wielu drzew jest niezadowalający, wiele z nich wymaga pilnych zabiegów sanitarno-pielęgnacyjnych. Nie istnieje już także główny element dekoracyjny parku – duża okrągła rabata z niskich krzewów i kwiatów, tzw. ”parter”, widoczny na zdjęciu z 1905 r.
Parter ten, dzięki zachowanej archiwalnej rycinie, zostanie odtworzony. Wykonane zostaną również nowe nawierzchnie alejek i ścieżek w parku. Część drzew zostanie poddana pielęgnacji, inne, które zaburzają pierwotną kompozycję, będą przesadzone, pojawią się także nasadzenia nowych drzew i krzewów.
Odtworzona zostanie kaskada wodna, będąca niegdyś częścią barokowych schodów prowadzących do mostku nad Wierzycą. W środkowej części parku, naprzeciw dawnej wozowni powstanie scena-altana. Z kolei przy końcu Ogrodów, już za stawem, stworzona zostanie przestrzeń wypoczynku ze stołami i ławkami, dodatkowo wyposażona w różnorodne atrakcje dla rodzin z dziećmi: wierzbowe tunele, bukszpanowy labirynt, czy piaskownicę pod wierzbowym baldachimem. Zamontowane zostaną instalacja do nawadniania parku, oświetlenie i monitoring.
Drugim zadaniem w ramach projektu jest gruntowny remont zabytkowego budynku dawnej wozowni. Wymurowany na planie litery U, z czerwonej cegły, w I połowie XIX w., służył, zgodnie z nazwą, jako budynek stajenny na wozy. Wykonana zostanie termomodernizacja (w tym ocieplenie murów od wewnątrz tak, by zachować odnowioną ceglaną elewację), wyremontowane będą więźba i pokrycie dachu, naprawom poddana zostanie stolarka okienna i drzwiowa, niemal całkowitej przebudowie ulegną wnętrza (wraz z wymianą posadzek i tynków oraz modernizacją instalacji grzewczej, wentylacyjnej, wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej), a od strony wyremontowanego dziedzińca dobudowany zostanie przeszklony korytarz. Obiekt zostanie wyposażony również w monitoring i system przeciwpożarowy.
Ostatnim elementem projektu jest remont zabytkowego budynku bramnego, którego wnętrze na skutek braku izolacji znajduje się w coraz gorszym stanie. Przede wszystkim więc wykonana zostanie nowa izolacja przeciwwilgociowa murów, wymienione zostaną również posadzki, pojawią się nowe tynki wewnętrzne i okładziny, naprawy przejdą nadproża w piwnicy, wreszcie wstawione zostaną nowe okna i drzwi.
Prace potrwać mają do końca stycznia 2022 r.